Informace o zpracování a ochraně osobních údajů fyzických osob

Základní škola a Mateřská škola Pavlice, okres Znojmo (dále též jen „škola“)je ve smyslu Obecného nařízení o ochraně osobních údajů Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 správcem osobních údajů (dále jen „Obecné nařízení“).

Kontakty na správce:

Základní škola a Mateřská škola Pavlice, okres Znojmo

Tel. 515 258 250

e-mail: zs.pavlice@orgman.cz

Práva subjektů údajů a povinnosti správce osobních údajů:

Subjektem údajů jsou fyzické osoby, které poskytují své osobní údaje. V našem případě se jedná zejména o děti v předškolním vzdělávání, žáky, jejich zákonné zástupce, zaměstnance Základní školy a Mateřská školy Pavlice, jakož i dalších osob.

Škola v rámci svých agend, které vede, je povinna zpracovávat osobní údaje. Toto zpracování musí probíhat v souladu s platnými právními předpisy. Zpracovávané údaje mohou být předány pouze nadřízeným a kontrolním orgánům na základě právních předpisů (zejména MŠMT, Krajský úřad pro Jihomoravský kraj, Česká školní inspekce, Krajská hygienická stanice), případně na základě písemně uzavřené smlouvy se zpracovatelem osobních údajů, který je smluvně zavázán dodržovat mlčenlivost o zpracovávaných osobních údajích (v našem případě se to týká zpracování účetní a mzdové agendy).

K povinnostem patří i poskytování informací na Vaši žádost o tom, jaké Vaše osobní údaje zpracováváme a proč. Informace se poskytuje bezplatně. Ovšem v případě, že Váš požadavek bude zjevně bezdůvodný nebo nepřiměřený, zejména opakovaný v krátké době, můžeme požadovat úhradu přiměřených nákladů. Zjevně bezdůvodný nebo nepřiměřený požadavek můžeme též odmítnout.

Většinu osobních údajů zpracováváme na základě právní povinnosti stanovené v právních předpisech. Pokud některé údaje zpracováváme na základě Vašeho souhlasu, můžete tento souhlas kdykoliv odvolat. V případě nepřesných údajů máte právo žádat jejich opravu. Pokud si myslíte, že jsou Vaše osobní údaje zpracovávány protiprávně, můžete zažádat o jejich vymazání. Pokud si myslíte, že jsou Vaše osobní údaje zpracovávány nad rámec zákona, můžete zažádat o omezení zpracování Vašich osobních údajů.

Všechna tato práva stanoví čl. 15, 16, 17, 18, 20 a 21 Obecného nařízení.

Veškerá podání vůči správci musí být učiněna způsobem, prokazujícím totožnost žadatele. Tzn. osobně s dokladem totožnosti (občanský průkaz, pas), elektronicky datovou schránkou nebo e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem, písemně s ověřeným podpisem.

Kontrolu zpracovávání a ochrany osobních údajů provádí také pověřenec.

Pověřencem pro ochranu osobních údajů je Mgr. Zdeněk Nechvátal, e-mail: poverenec@pavlice.cz, tel. 605 235 261

Na pověřence se můžete obrátit, pokud nejste spokojeni s vyřízením Vaší žádosti správcem.

Na pověřence se také můžete obracet s jakýmikoliv dotazy, podněty a požadavky, které se týkají přímo Vašich osobních údajů používaných v rámci některé agendy školy, pokud se nechcete obrátit přímo na zástupce školy.

Pověřenec poskytuje základní vysvětlení k uplatnění práv občanů, vyhodnocuje případné dotazy, či požadavky, které spolu s doporučením postupu řešení předává správci.

Státní dozor nad agendou ochrany osobních údajů

Státní dozor provádí Úřad pro ochranu osobních údajů, na který se můžete obracet v případě, že nesouhlasíte s postupem správce ohledně zpracování Vašich osobních údajů. Před tím, než se na tento Úřad obrátíte, kontaktujte prosím nejprve pověřence.