Různá řemesla dříve a dnes, zvyky a tradice v různých obdobích roku.

Žáci se seznamují s různými krajovými i národními tradicemi, řemesly a zvyky.

Projekt je určen žákům všech ročníků a probíhá prostřednictvím projektových dnů během roku (tradice a zvyky, řemesla) a v předmětech (řemesla).

podzim, zima  – Mikuláš, Vánoce

jaro – Masopust, Velikonoce

Žák si uvědomuje, co vše o tématu ví, popisuje své zkušenosti, uvádí příklady, zapisuje pojmy související s tématem.

Formuluje a zapisuje otázky, které chce projektem zodpovědět.

Uvádí svůj postoj k tématu (co očekává, co potřebuje) a formuluje důvody svého postoje.

Žák vyhledává informace o tradicích a řemeslech na internetu, v knihách, encyklopediích, z vyprávění pamětníků. Vysvětluje pojmy, formuluje svůj názor.

Žáci vytvářejí kartotéku řemesel, a tradičních zvyků.

Vyberou z kartotéky dvanáct řemesel, kterými se budou více zabývat a tradice a zvyky rozdělí na zimní a jarní.  Při výběru diskutují, argumentují, posuzují jednotlivé návrhy.

Během projektového dne vystupují žáci a vysvětlují tradici nebo zvyk, uvádí příklady a dokládají obrázky. Jsou připraveny dílny (literární s ukázkami lidových pohádek, básniček, hudební s lidovými písněmi, sportovní s ukázkami her dětí a lidovými pokrmy, rukodělná s ukázkami lidové tvořivosti).

Každé z dvanácti řemesel je zpracováno do podoby jednoho listu kalendáře (předchází mu beseda, výstup některého žáka, rodiče, zajímavé osobnosti)

Závěrem projektu je návštěva muzea v Moravských Budějovicích s expozicí řemesel a tzv. Masné krámy.

Naučená písnička, básnička, rukodělné dílo, kalendář, výstup před třídou.

Výstavka předmětů našich babiček, nástěnka, článek do časopisu, kalendář řemesel.

Žáci porovnávají svá očekávání se skutečností, shrnují své dojmy z projektu, vyhodnocují své výsledky a hodnotí výsledky druhých.

Vyplní evaluační dotazník.

Řemesla, zvyky a tradice | ZŠ Pavlice